Siden inneholder markedsføring
Siden inneholder markedsføring

KLP Obligasjon Global er 20 år

KLP Obligasjon Global har gitt investorer eksponering mot globale rentemarkeder i over 20 år. Her forklarer vi hvordan fondet er bygget, hva som har drevet avkastningen, og hva forvalterne mener om utsiktene framover.
Trafikklys med rødt lys ved gateskiltet «Wall St» i en by med høye bygninger.
Publisert: 12.06.2026 kl. 15:47
Sist oppdatert: 16.06.2026 kl. 12:10
Relaterte emner:

Hva er KLP Obligasjon Global?

KLP Obligasjon Global er et indeksnært obligasjonsfond som investerer bredt i kredittobligasjoner globalt. Kredittobligasjoner er obligasjoner utstedt av selskaper.

Verdipapirene i fondet har vanligvis en gjennomsnittlig rentebinding på 5–7 år. Fondet er, som internasjonale rentefond flest, valutasikret til norske kroner.

Kort om fondet

  • Oppstart: 4. mai 2006
  • Forvaltningskapital: Rundt 44 milliarder kroner
  • Type: Internasjonalt rentefond (kredittobligasjoner)
  • Valuta: Valutasikret til norske kroner
  • Hovedeksponering: USA (over 60 prosent)
  • Gjennomsnittlig rentebinding: 5–7 år

Et stort fond med lang historikk

Fondet ble startet 4. mai 2006 og har i dag en forvaltningskapital på rundt 44 milliarder kroner. Det er dermed et av de største norskregistrerte rentefondene.

Mesteparten av kapitalen kommer fra norske finansinstitusjoner som ønsker internasjonal renteeksponering med lang rentebinding, god likviditet og relativt lav kredittrisiko

Hva har preget rentemarkedet?

Rentene har vært lave i mesteparten av fondets levetid.

Våren 2006 var effektiv rente på amerikanske tiårige statsobligasjoner i underkant av fem prosent. Renten falt stort sett de neste 14 årene og var under én prosent i 2020. De ekstraordinære stimulansetiltakene under koronapandemien bidro til disse lave nivåene.

Deretter steg renten raskt, særlig i 2022. Den amerikanske tiårige statsrenten er nå omtrent tilbake på nivåene fra 2006 og ligger rundt 4,6 prosent.

Hva har drevet avkastningen?

Avkastningen i fondet påvirkes i stor grad av utviklingen i det amerikanske rentenivået, og risikopremien på kredittobligasjonene.

Siden oppstart har gjennomsnittlig årlig avkastning vært om lag 3,8 prosent. Det gjenspeiler at rentenivået gjennomgående har vært lavt de siste 20 årene.

I perioder med fallende renter gjør fondet det godt, mens det i perioder med stigende renter gjør det svakere. Fondet steg for eksempel med nesten 11 prosent i 2019, og falt med over 15 prosent i 2022.

Dette kjennetegner fondet

  • Global eksponering mot kredittobligasjoner
  • Avkastningen påvirkes av renter og kredittpåslag
  • Valutasikring reduserer svingninger i avkastningen

Spørsmål og svar med forvalterne

Vi har spurt forvalterne våre om hvordan de vurderer markedet og fondet framover.

Er dette et godt tidspunkt for å investere i fondet?

Rentene utenlands er nå på nivåer som ligger nær historiske snitt. Etter vår vurdering er dette et mer normalt langsiktig nivå. Sentralbankene har påvirket rentemarkedene i mer enn 15 år gjennom ulike tiltak. Investering på dagens rentenivå gir en bedre buffer mot negativ avkastning.

Hvorfor velge et internasjonalt fond framfor norske rentefond?

Internasjonale fond er ikke en erstatning, men et supplement til norske rentefond. De gir bredere diversifisering fordi markedet internasjonalt omfatter flere sektorer og flere utstedere. Det er også flere aktører og høyere likviditet. Verdipapirhandelen skjer i stor grad elektronisk, noe som bidrar til kostnadseffektiv forvaltning.

Mange av investeringene er i USA. Er diversifiseringen god nok?

Fondet investerer i selskaper med god kredittkvalitet, med kredittrating fra AAA til BBB. AAA er høyest kvalitet.

Fondet investerer hovedsakelig i obligasjoner utstedt i USD, EUR, GBP og CAD. USD og EUR utgjør henholdsvis 68 prosent og 24 prosent.

Referanseindeksen består av mer enn 16.000 obligasjoner fordelt på over 2.100 selskaper. Selve fondet har mer enn 3.000 obligasjoner fordelt på om lag 2.140 selskaper. Diversifiseringen er dermed svært god.

Hvorfor er fondet valutasikret?

Fondet investerer i utenlandske verdipapirer, mens avkastningen måles i norske kroner. Valutasvingninger kan ofte være større enn selve obligasjonsavkastningen.

Obligasjonsavkastning svinger gjerne rundt fem prosent årlig, mens valutakurser kan bevege seg 10 til 20 prosent i samme periode. Valutasikring reduserer denne svingningsrisikoen og gjør det enklere å isolere hva som faktisk driver avkastningen.

Hvordan arbeider dere med forvaltningen?

Forvaltningen er basert på en metodisk tilnærming der fondet skal ha hovedegenskaper tett opp mot referanseindeksen.

Vi bruker data og programmering aktivt i forvaltningen. Det gir stordriftsfordeler gjennom gjenbruk av modeller og kode. Teamet er lite og fleksibelt, uten faste ansvarsområder, noe som gjør forvaltningen mindre sårbar.

Forvalterne av KLP Obligasjon Global

Portrett av mann i dress; Eigil Dingsør

Eigil Dingsør
Porteføljeforvalter

Portrett av mann i dress; Børge Hernes

Børge Hernes
Porteføljeforvalter

Portrett av mann i dress; Nikolai Larsen Bredal

Nikolai Larsen Bredal
Porteføljeforvalter

Har du spørsmål?

Ta kontakt med oss, vi hjelper dere gjerne.

Kontakt oss

 

Related articles

Gruppebilde fra møte mellom KLP og kinesiske selskaper under rundreise i Kina.

Hva betyr utviklingen i Kina for fondene dine?

03.06.26

I KLP følger vi utviklingen i kinesiske selskaper tett gjennom aktivt eierskap og direkte dialog. Her deler vi noe av det vi har tatt med oss fra våre siste møter i Kina, og hva det kan bety for fondene dine. 

Tannhjul

Nytt fondssystem

24.03.26

Vi har byttet fondssystem. Her finner du informasjon om den nye Fondsportalen og kan se videoer om hvordan den fungerer.

Mann på skøyter på fjorden

Trender i fondsmarkedet

19.02.26

Den siste tiden har vi sett økt interesse for regionale fond, særlig europeiske aksjefond. Dette kan tyde på at flere er mer usikre på utviklingen i USA. Samtidig har interessen for valutasikrede fond økt.

 

Historisk avkastning er ingen garanti for framtidig avkastning. Framtidig avkastning vil blant annet avhenge av markedsutviklingen, forvalters dyktighet, verdipapirfondets risiko, samt kostnader ved tegning, forvaltning og innløsning. Avkastningen kan bli negativ som følge av kurstap. Fondets risikonivå er basert på svingninger i fondets kurs siste fem år. I tillegg foreligger det likviditetsrisiko, operasjonell risiko og motpartsrisiko. Høyere risiko gir deg større potensiell avkastning på sikt, men sannsynligvis med større svingninger i spareperioden.

Denne informasjonen er ment som en generell informasjon til leseren og må ikke forstås som investeringsråd. Før kjøp oppfordres det til å lese fondenes nøkkelinformasjon og prospekt. Nøkkelinformasjon og prospekter innhentes ved å gå inn på respektive sider for hvert fond på klp.no. Ved kjøp får du andeler i fondet, ikke i fondets underliggende verdipapirer.