Vi bytter fondssystem i november

Vi bytter til nytt fondssystem i helgen 7.–9. november. Det nye systemet har vi gitt navnet «Altifond» og gir deg en enklere måte å følge med på fondene dine, handle fond og opprette spareavtaler. Du trenger ikke gjøre noe, men det er lurt å gjøre seg kjent med endringene.

Dette skjer

Hva er Altifond og hva blir nytt?

Altifond er vårt nye system for fondshandel og rapportering. Det erstatter dagens løsninger og gir deg:

  • Ny kundeportal med bedre oversikt over fondene dine
  • Enklere kjøp, salg og bytte av fond
  • Mulighet til å sette opp sparing eller faste uttak
  • Tilpassede rapporter og automatisk kontoutskrift hvis du ønsker det
  • ASK blir mer oversiktlig, med både fond og kontante midler samlet
  • Nytt porteføljenummer som erstatter VPS-kontonummer
  • Du velger selv hvordan du vil se fondene dine i kundeportalen, samlet eller én portefølje (konto) av gangen

Må jeg gjøre noe?

Nei. Vi tar oss av overgangen. Du trenger ikke foreta deg noe, men det kan være nyttig å:

  • Laste ned dokumenter som ikke overføres til ny kundeportal , hvis du ønsker å ta vare på dem
  • Sette deg inn i de nye fristene for fondshandel
  • Gjøre deg kjent med oppdaterte avtaler og forretningsvilkår, som vil gjelde fra 10. november

Hva skjer med VPS og ASK? 

Fondene dine:

Når vi bytter til Altifond, flytter vi fondsandelene dine fra den gamle løsningen i Euronext (VPS) til vårt nye system Altifond. 

Når flyttingen er fullført, avsluttes VPS-kontoen din automatisk dersom KLP Kapitalforvaltning er kontofører (kontonummer som starter med 23420). Du får en bekreftelse fra VPS når dette er gjort. Andre VPS-kontoer du har blir ikke berørt. Har du kjøpt KLP-fond hos oss, men plassert de på VPS-konto hos en annen kontofører, får du informasjon om hva som skjer.

I Altifond får du et nytt porteføljenummer som erstatter det gamle VPS-kontonummeret ditt. Dette nummeret gir deg oversikt over fondene dine i den nye løsningen.

ASK (Aksjesparekonto):

Med Altifond blir ASK-løsningen enklere. Tidligere hadde du to kontoer knyttet til ASK, én for fondene dine og en rentefri bankkonto i KLP Banken for kontante midler. Nå samles alt i én løsning,slik at du ser både fond og kontante midler samme sted.

Den gamle ASK-bankkontoen avsluttes automatisk. Eventuelle penger på kontoen flyttes til en rentefri kontantkonto knyttet til ASK-en din hos oss. Midlene oppbevares på klientkonto hos DNB i KLP Kapitalforvaltning sitt navn og omfattes av innskuddsgarantien. Mer informasjon finner du på Bankenes sikringsfonds nettsider.

Du kan fortsatt bruke kontantkontoen til å kjøpe eller selge fond, slik at pengene blir stående innenfor ASK. Når den gamle ASK-bankkontoen er avsluttet, får du en bekreftelse fra KLP Banken.

Etter overgangen til Altifond kan du også opprette flere ASK-kontoer. Disse behandles separat skattemessig, noe som kan være nyttig hvis du for eksempel sparer til barn og senere ønsker å overføre kontoen med tilhørende skattefordeler.

Frister og overgangshelg 

Viktige tidspunkter:

  • Fredag 7. november kl. 13.00: Dagens fondsløsning stenger
  • Mandag 10. november: Altifond åpner

Det er ikke mulig å logge inn i overgangshelgen, men fond kan fortsatt handles:

  • Frem til kl. 13.00 fredag med kursdato 7. november*
  • Fra mandag morgen frem til kl. 13.00 den dagen med kursdato 10. november* 

* Neste dags kurs for Asia og fremvoksende markeder

Spareavtaler med trekkdato 6. - 11. november får trekkdato 12. november. Påfølgende måneder vil spareavtalene igjen trekke på normal dato.

I den første uken etter overgang til Altifond vil alle eksisterende spareavtaler få et nytt kid-nummer. Du trenger ikke gjøre noe i den forbindelse. Det vil ikke være mulig å opprette nye spareavtaler den uken.

Frister for handler etter overgangen til Altifond:

  • Handler må legges inn før kl. 13.00 for å få samme dags kurs
  • For fond i Asia og fremvoksende markeder får du neste dags kurs når de legges inn før kl. 13.00.
  • Det vil også bli endring i frister for betaling, se spørsmål og svar nederst på siden

Kontoutskrifter og rapporter 

Når vi går over til Altifond flytter vi med:

  • informasjon om spareavtaler
  • historiske skatteberegninger
  • dokumenter med skatterapportering for de siste fem årene
  • lovpålagte halvårsoppgaver for andre halvår 2024 og første halvår 2025
  • kontoutskrifter for desember 2024 og oktober 2025

I Altifond kan du selv:

  • velge å få kontoutskrifter hver måned
  • lage egne rapporter, for eksempel oversikt over handler eller verdien på fondene dine en bestemt dato

Viktig å vite

  • Vi slutter å sende månedlige kontoutskrifter til Digipost, men tidligere utskrifter blir liggende der. Ønsker du å ta vare på kontoutskrifter du ikke har i Digipost, bør du laste dem ned før 7. november.
  • Eldre års- og realisasjonsoppgaver samt endringsmeldinger blir liggende i VPS Investortjenester en kort periode etter overgangen.
  • Hvis du vil ta vare på andre eldre rapporter eller dokumenter, bør du hente dem ut fra dagens Fondsportal eller VPS Investortjenester før 7. november.

Avtaler og vilkår

I forbindelse med overgangen til Altifond oppdaterer vi kundeavtalen og vilkårene våre. For deg som har IPS, oppdateres også IPS-avtalen. Endringene gjelder fra 10. november, og du trenger ikke signere noe på nytt.

Dette er de viktigste endringene

  • Vi fører andelseierregisteret i Altifond i stedet for i Euronext (VPS)
  • ASK-løsningen får en egen konto for penger (kontantkonto) hos KLP Kapitalforvaltning i stedet for bankkonto i KLP Banken
  • Du må svare på jevnlige oppdateringer om kundeinformasjon

Vi anbefaler å lese gjennom de oppdaterte avtalene og vilkårene. Endringene trer i kraft ved passivt samtykke. Det betyr at du ikke trenger å gjøre noe dersom du godkjenner dem.

Ønsker du å avslå endringene, må du gi oss beskjed før 10. november. Vær oppmerksom på at vi da har rett til å si opp avtalen.

Se oppdatert kundeavtale og forretningsvilkår

Ofte stilte spørsmål

Den avsluttes automatisk. Eventuelle penger flyttes til ny kontantkonto i Altifond. Pengene vil oppbevares på en klientkonto hos DNB. Det er lovfestet at kontante midler innenfor ASK skal være rentefrie for kunder. Eventuelle renter tilfaller KLP Kapitalforvaltning.

Ja, kontonumrene i VPS erstattes med porteføljenummer i Altifond.

Nei, de flyttes automatisk, du trenger ikke gjøre noe. Fondene vil være synlige i Altifond umiddelbart.

Før kl. 13.00 på handelsdager. Fond i Asia- og fremvoksende markeder får neste dags kurs.

Hvis du kjøper fond med trekk fra bankkonto, må det være dekning når trekket skal skje. Hvis det ikke er penger på kontoen da, gjør vi nye forsøk frem til kl. 13.00 neste virkedag. Dersom det da er dekning, gjennomføres kjøpet, men kursdatoen blir en dag forsinket. Hvis det fortsatt ikke er dekning, kanselleres bestillingen og du må legge den inn på nytt.

Hvis du selv overfører penger til fondets bankkonto i forbindelse med et kjøp, må betalingen være identifiserbar og mottatt hos oss senest kl. 13.45 for at du skal få samme dags kurs. For fond i Asia og fremvoksende markeder gjelder neste virkedags kurs. Overfør gjerne tidlig på dagen, da bankene har ulike interne tidsfrister for behandling av betalinger.

Kontoutskrifter for desember 2024 og oktober 2025 vil bli flyttet over til Altifond. Ønsker du andre utskrifter, bør de lastes ned før 7. november, dersom du ikke allerede har de i Digipost.

Ja, du kan selv bestemme i Altifond om du vil ha månedlige kontoutskrifter. Halvårs- og årsoppgaver får du uansett, og all informasjon er tilgjengelig i Altifond.

Ja, se kontaktinfo under.

Kommer snart

Se hvordan Altifond fungerer

I oktober legger vi ut korte videoer som viser hvordan Altifond fungerer. Du får e-post når disse er klare.

Kundeservicemedarbeidere_KLP

Kontakt oss

Har du spørsmål om Altifond? 

Logg inn på Min side og send oss en melding (velg Fond) eller ring oss på 55 54 85 00 mellom 08.00 og 16.00 (hverdager)

Ta kontakt med oss