Rentefond
Uavhengig om du har en kort eller lang sparehorisont, ønsker en høy eller lav risiko, har vi rentefond som kan passe for deg.
Under kan du lese mer om våre ni rentefond. Les her for mer detaljert informasjon om disse fondene inkludert faktaark, avkastning og gebyrer.
KLP Pengemarked har lavest risiko av alle KLP-fondene. Verdipapirene i dette pengemarkedsfondet har normalt en gjennomsnittlig durasjon (varighet/løpetid) på i underkant av 3 måneder. Fondet kan ha en durasjon på maksimalt 4 måneder. KLP Pengemarked er et godt alternativ til tradisjonell banksparing.
KLP Aktiv Rente er et obligasjonsfond som normalt har en gjennomsnittlig durasjon (varighet/løpetid)på verdipapirene i fondet på i underkant av 3 måneder. Fondet kan ha en durasjon på opp til 1 år.
KLP Rentefond II er et obligasjonsfond som har en gjennomsnittlig durasjon (varighet/løpetid) på verdipapirene i fondet på ca. 1 år. Fondet har noe høyere risiko og forventet avkastning enn KLP Pengemarked og KLP Aktiv Rente.
KLP Pensjon er et obligasjonsfond som har en gjennomsnittlig durasjon (varighet/løpetid) på verdipapirene i fondet på ca. 3 år. Fondet har noe høyere risiko og forventet avkastning enn KLP Pengemarked, KLP Aktiv Rente og KLP Rentefond II.
KLP Pensjon II er et obligasjonsfond som har en gjennomsnittlig durasjon (varighet/løpetid) på verdipapirene i fondet på ca. 5 år. Fondet har høyest risiko og forventet avkastning av våre fem norske rentefond.
KLP Statsobligasjon I er et aktivt forvaltet obligasjonsfond som investerer i norske statsobligasjoner. Referanseindeksen for fondet er DnB Stat Benchmark Alle.
KLP Obligasjon I er et aktivt forvaltet obligasjonsfond som investerer i norske stats-og kredittobligasjoner. Fondet har i følge vedtektene for fondet anledning til å investere i ansvarlig lån, men i forvaltningen vil en ikke benytte seg av dette. Referanseindeksen for fondet er KLP KredittNorge, som er 50% vektet av DnBStatAlle og 50% vektet av 3-års Swaprente.
KLP Obligasjon Global I er et obligasjonsfond som investerer i det globale obligasjonsmarkedet. Fondet er valutasikret i norske kroner og har en gjennomsnittlig durasjon (varighet/løpetid) på mellom 5 og 5,5 år. Fondet har høyere risiko og forventet avkastning enn våre norske rentefond. Fondet har et minsteinnskudd på 10.000.000 kr.
KLP Obligasjon Global II et obligasjonsfond som investerer i det globale obligasjonsmarkedet. Fondet er valutasikret i norske kroner og har en gjennomsnittlig durasjon (varighet/løpetid) på mellom 5 og 5,5 år. Fondet har høyere risiko og forventet avkastning enn våre norske rentefond. Fondet har et minsteinnskudd på 50.000 kr.
Rentefond har lavere forventet avkastning og lavere risiko enn aksjefond. Hvilket fond man velger avhenger av hvor lenge man forventer å plassere pengene. Rentefond investerer i rentebærende verdipapirer og kan deles i to kategorier; pengemarkedsfond og obligasjonsfond.
Valg av pengemarkedsfond eller obligasjonsfond avhenger av tidshorisont
Pengemarkedsfond kan kun investere i pengemarkedsinstrumenter som for eksempel sertifikater. Disse har løpetid under ett år. Pengemarkedsfond passer derfor best for deg med en kortsiktig tidshorisont (under ett år). Avkastningen svinger lite fra dag til dag og ligger vanligvis på nivå med eller noe høyere enn en god bankrente.
Obligasjonsfond kan både investere i pengemarkedsinstrumenter og i obligasjoner. Obligasjoner er rentebærende papirer som har løpetid over ett år og passer derfor bedre for en litt lengre sparehorisont (over et år). Dette skyldes at avkastningen i disse fondene svinger mer
Alle våre norske rentefond har lav kredittrisiko ettersom vi kun plasserer midler i rentepapirer utstedt av den norske stat, kommuner, fylkeskommuner, kraftselskap med offentlig garanti, kredittforetak og banker.
KLP Obligasjon Global I har høyere kredittrisiko enn våre norske rentefond. Dette fondet investerer utelukkende i utenlandske kredittpapirer. Fondet er svært godt diversifisert med ca. 300 forskjellige utstedere i porteføljen.
Se oversikt over våre lave gebyrer.










